Kormányunk kitalálta az okosságot, hogyan előzi meg az építőiparban elharapódzott fiktív számlázást. A fordított adózással.
Annak, akinek ez újdonság, a lényeg tömören: január 1-től az ingatlanhoz kacsolódó építés-szerelés, karbantartási, stb. tevékenységek esetén a számlát ÁFA nélkül kell kiállítani, az ÁFÁ-t a megrendelőnek kell az apeh felé bevallani (+- -ként). Tehát az ÁFA nem mozog a megrendelő - fővállalkozó - alvállalkozó – szub-alvállalkozó vonalon. (Akit mélységében érdekel a téma: http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/forditott_adozas.html)
Úgy gondolja a pénzügyminiszterünk, hogy ezzel megszűnik a fiktív számlázás, mivel ha nincs ÁFA, akkor nem is lehet vele trükközni.
Nagyot téved. A legutóbb leleplezett számlagyár esetében is a rendőrségi szóvivő elmondta, hogy a számlagyár megrendelői a számlák könyvelésbe tételével nem sikkasztották el a cégükből a pénzt, hanem a zsebből-zsebbe bért költségelték le vele. Ezen fekete bér a jövőben is lesz az építőiparban, amire az ÁFA mentes fiktív számlák lekönyvelése továbbra is tökéletes lesz. Sőt még jobb is, mivel a számlát adónak nem kell ÁFÁ-t fizetnie. És, hogy miért van szükség fiktív számlára? Elmondom.
Egy jó szakmunkás meg sem mozdul 800 Ft nettó órabér alatt, ami havi 200 óra ledolgozott munkaidő esetén 160 eFt fizetést jelent. A 800 Ft nettó órabér kb 1.600 Ft bruttó bért feltételez, amire még 600 Ft különböző járulék rakódik, és máris 2.200 Ft-nál járunk. Erre még számolandó az évi 20-25 nap szabadság, ami további 8-10% többletet jelent, és máris 2.400 Ft-nál az összeg. Ne felejtkezzünk el a betegszabadságról, táppénz hozzájárulásról, dolgozók utaztatási költségéről, munkaruhájáról, stb. rezsijéről. Ezen tételek értéke legyen mondjuk 200 Ft. És persze a vállalkozó egyéb rezsije (könyvelő, telefon, saját bér, stb. szintén legyen 200 Ft. Tehát a teljes költség durván 2.800 Ft/óra. Persze még legalább 5% profitot is kellene termelni, így kijön a végeredmény: durván 3.000 Ft/óra. És ekkor még semmilyen szerszámot, gépet nem adtunk a dolgozó kezébe, aminek a költsége csak ezt a számot növeli.
Ezzel szemben mekkora rezsióra díjat fogad el az állam egy közbeszerzési pályázat nyertesétől a 3.000 Ft-tal szemben? Kb. a felét. Mit tehet a vállalkozó? A járulékokat, bér utáni adókat próbálja csökkenteni. Mivel? A fekete bérrel. Tehát az állam saját maga kényszeríti bele a vállalkozót, hogy adót csaljon, aztán pedig ráküldi az apeh-et, a munkaügyi ellenőröket és egyéb erőszakszervezetei dolgozóit.
Mondhatom, ez egy korrekt játék.